КУРСОВА: Агропромисловий комплекс України

  

Предмет: географія, педагогіка.
Тип роботи: курсова.
Об'єм роботи: 33 сторінок А4
Унікальність тексту: 87%

На сучасному етапі соціально-економічного розвитку України важливим питанням є пошук шляхів ефективного функціонування продовольчого ринку країни. Серед багатьох невирішених проблем гостро постає проблема підвищення конкурентоспроможності аграрного сектора. Перетворення агропромислового сектора на високоефективний, конкурентний сектор економіки держави - це питання можливості агропромислового комплексу країни інтегруватися у світовий аграрний ринок.

Щоб отримати повний текст роботи звертайтесь за контактами, які є на сайті


ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ

1.1 Сутність агропромислового комплексу та його роль у системі національної економіки

1.2 Державна підтримка інноваційного розвиток агропромислового комплексу України

РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ

2.1 Аналіз агропромислового комплексу України

2.2 Перспективи розвитку агропромислового комплексу України в умовах євроінтеграції

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЕРЕЛ


ВСТУП

Актуальність теми. На сучасному етапі соціально-економічного розвитку України важливим питанням є пошук шляхів ефективного функціонування продовольчого ринку країни. Серед багатьох невирішених проблем гостро постає проблема підвищення конкурентоспроможності аграрного сектора. Перетворення агропромислового сектора на високоефективний, конкурентний сектор економіки держави - це питання можливості агропромислового комплексу країни інтегруватися у світовий аграрний ринок.

Сьогодні розвиток агропромислового комплексу цілком і повністю визначається інноваційно-інвестиційною політикою держави, де в умовах трансформації особливого значення набуває розробка та реалізація інноваційних проектів, що сприяють вирішенню проблеми імпортозаміщення основних продовольчих товарів, підвищенню конкурентоспроможності сільськогосподарських підприємств, зростанню попиту на інноваційну продукцію.

Агропромисловий комплекс України одержав своє наукове визначення наприкінці минулого століття. Тривалий час він розглядався вченими та практиками як соціально-економічна система, що складається з кількох сфер. Крім того, у складі АПК виділяли різні підкомплекси: зернопродуктовий, молочнопродуктовий, овочепродуктовий та інші, які також не мали організаційно-правового статусу та оформлення. У міру розвитку виробничих відносин та ринкових реформ у країні виникли об'єктивні умови та передумови подальшого організаційного визначення агропромислового комплексу.

Вже багато років агропромисловий комплекс є одним із головних бюджетоутворюючих, найбільш прибуткових та найпривабливіших для інвестування секторів економіки України.

Ця тема актуальна, оскільки агропромисловий комплекс забезпечує країну продуктами харчування та вирішення проблем продовольчої безпеки країни має виключно соціальне та політичне значення. Поліпшення продовольчого забезпечення населення країни на регіональному та всеукраїнському рівнях посідає перше місце в економічній стратегії держави.

Питанням розвитку та забезпечення інноваційних процесів в Україні особливу увагу приділили такі вчені, як Г. Андрощук, Л. Антонюк, І. Бланк, Т. Бондарук, В. Зянько, В. Ільчук, П. Курмаєв, В. Нікітенко , А. Міттал, І. Павленко, В. Савченко та інші. Наукове вивчення проблеми розвитку розвитку агропромислового комплексу значною мірою системно забезпечене такими вченими, як В. Андрійчук, Л. Васильєва, Г. Калєтнік, М. Малік, О. Могильний, Г. Павлова, Б. Пасхавер, П. Саблук, О. Шпичак та ін. Проте, питання активізації та ефективного управління інноваційною діяльністю в агропромисловому комплексі України залишаються малодослідженими та потребують подальшого розвитку та вдосконалення, що й зумовило актуальність теми дослідження.

Мета роботи полягає у аналізі експортоспроможності українських товарів агропромислового комплексу та дослідження сучасного стану агропромислового комплексу України.

Для досягнення зазначеної мети були поставлені та вирішені наступні завдання:

- розглянути сутність агропромислового комплексу та його роль у системі національної економіки;

- простежити державну підтримку інноваційного розвиток агропромислового комплексу України;

- проаналізувати агропромислового комплексу України;

- визначити перспективи розвитку агропромислового комплексу України в умовах євроінтеграції.

Об'єкт дослідження - агропромисловий комплекс України.

Предмет дослідження – економічні відносини, що склалися у процесі реалізації вітчизняних продуктів агропромислового комплексу.

Методологічна база роботи заснована на загальнонаукових та спеціальних методах наукового пізнання: аналізі та синтезі, індукції та дедукції, методі історичної та логічної оцінки явищ. Також використовувалися методи економіко-статистичного, порівняльного та ретроспективного аналізу.

Наукова новизна дослідження полягає у можливості використовувати отримані методи для підвищення експортоспроможності товарів агропромислового комплексу при розробці стратегії розвитку експорту.

Структура роботи. Робота складається з вступу, двох розділів, висновків та списку використаних джерел.


ВИСНОВКИ

В результаті проведеного дослідження, відповідно до сформульованих цілей та завдань, були отримані наступні основні результати.

Агропромисловий комплекс дуже важливий у розвиток національної економіки. До нього входять галузі народного господарства, що пов'язані у процесі економічної діяльності.

В результаті проведеного аналізу можна виділити низку особливостей агропромислового виробництва:

- головним засобом виробництва є земля, яка при правильному використанні не зношується і зберігає свої властивості;

- специфічними засобами виробництва є живі організми (рослини і тварини), що розвиваються за певними біологічними процесами;

- сільське господарство характеризується сезонністю, особливо у секторі рослинництва;

- попиту на сільгосппродукцію властива цінова нееластичність, унаслідок чого потрібні великі кошти.

Також у ході дослідження були вивчені та розмежовані поняття «конкурентоспроможність» та «експортоспроможність» та проведено аналіз експортного потенціалу продукції АПК України. У ході цього аналізу було з'ясовано, що українські товари агропромислового комплексу беруть активну участь у зовнішньоекономічній діяльності країни, з кожним роком нарощуючи обсяги поставок. В Україні є ряд основних партнерів з експорту та імпорту, кількість яких має тенденцію до зростання. Крім того, збільшення основних показників зовнішньої торгівлі може сприятливо позначитися на розвитку національної економіки країни.

При цьому основними стримуючими факторами залишаються недосконалість державного регулювання, валютні ризики, а також нестача кваліфікованих кадрів.

Запропоновані ініціативи дозволять підвищити експортоспроможність українських товарів агропромислового комплексу, створити стале джерело фінансування для вітчизняних виробників сільськогосподарської продукції та збільшити обсяги виробництва продукції АПК.

Проаналізувавши сучасний стан інноваційного розвитку агропромислового комплексу України, можемо виділити такі основні стратегічні пріоритети подальшого розвитку АПК на рівні держави:

− формування та утвердження національної ідеї агропромислового виробництва як базової галузі для досягнення національного добробуту;

− визначення пріоритетів державної аграрної політики на основі ідеї спеціалізації агропродовольчого комплексу, у співвідповідності з його природно-економічним та ресурсним потенціалом для формування галузі як загальнонаціонального бренду;

− безумовна підтримка вітчизняної аграрної науки та освіти всупереч світовим тенденціям їх глобалізації;

− підтримка аграрних підприємців, які сприяють впровадженню інновацій у розвиток сільських територій та виробляють продукцію відновлюваного, екологічно спрямованого типу;

− стимулювання інновацій у переробну галузь та розвиток інфраструктури;

− вироблення стратегії переходу від постачання на зовнішні ринки аграрної сировини до продукції з високою доданою вартістю;

− запровадження аграрної галузі у систему національних пріоритетів її розвитку, як безумовного гаранта національної безпеки в економічній, соціальній, екологічній, інноваційній сферах людської життєдіяльності.

Ефективне функціонування та розвитку Агропромислового комплексу – важливе питання на сучасному етапі соціально-економічного розвитку України. Перетворення агропромислового комплексу на високоефективний, конкурентний сектор економіки країни є визначальним фактором успішного інтегрування аграрного сектору економіки країни у світовий аграрний ринок.

Таким чином, неграмотне, а можливо і свідомо не ефективне управління агропромисловим комплексом України, відсутність реальної підтримки з боку держави веде до деградації АПК, відсутності можливості українським агроекспортерам закріпити свої позиції на міжнародній арені, неймовірних фінансових втрат та валютних надходжень держави, дискредитації України як експортера на світових ринках

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛОВ

1. Онлайн-платформа «Аграрне інформаційне агентство Agravery.com» / Публікації / Україна увійшла до ТОП-5 найбільших експортерів продукції АПК в ЄС. URL: https://agravery.com

2. Інфографічний довідник 2018/19 МР. Виробництво основних зернових культур у світі. URL: https://agribusinessinukraine.com/get_file/id/the-infographics- report-ukrainian-agribusiness-2019.pdf.

3. Новини України «Delo.ya». Україна експортувала рекордні 40 млн. тонн зернових. URL: https://delo.ua/business/ukraina-eksportirovala-rekordnye-

40-mln-tonn-zer-360106/

4. Зовнішньоторговельний обіг продукції АПК/[І. М. Демчак, О. О. Мітченок, Г. В. Трофімова та ін.]. К.: НДІ «Украгропромпродуктивність», 2018. 50 с. URL: http://loga.gov.ua/sites/default/files/collections/zovnishnotorgovelniy_obig_produkci yi_apk_za_2018r.pdf.

5. Кривобок В. Ю. Удосконалення системи менеджменту в агропромисловому комплексі України / Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: зб. наук. пр./Харків. держ. заовіт. акад. Харків, 2017. Вип. 33, ч. 1 С. 312-319

6. Інформаційна платформа для агробізнесу «Latifundist.com». Агробізнес цифрах: аналіз та прогнози. URL: https://latifundist.com/blog/read/2498- agrobiznes-v-tsifrah-analiz-i-prognozy.

7. Офіційний сайт порталу новин України «Delo.ua. Мораторій зняли наполовину: які шанси Україна закінчити земельну реформу. URL: https://delo.ua/business/moratorij-snjali-napolovinu-kakie-shansy-u-ukrai-360516/

8. Алешкіна, Л. П. Необхідність впровадження інновацій підприємствами АПК в умовах зовнішньоекономічної діяльності, Аспекти сталого розвитку економіки в умовах ринкових відносин: матер. XII між. науково-практичний. конф. Умань, 2013. Ч. 1. с. 9−12.

9. Кодола, О. М. Принципи формування організаційно-економічного забезпечення інноваційного розвитку України, О. М. Кодола, Транснаціоналізація економічних систем: тенденції та перспективи розвитку: матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Миколаїв: Видавничий дім «Гельветіка», 2014. с. 274-276.

10. Лечено, Н. М. Форми та методи державної підтримки інноваційного розвитку АПК, Актуальні проблеми державного управління. 2010. №2. с. 87-96.

11. Рибачок, В. П. Формування інноваційної моделі розвитку агропроми- шленого виробництва регіону: теоретичні основи та визначення, В. П. Рибачук, Економіка. Фінанси. Менеджмент: актуальні питання науки та практики. Вінниця, 2016. № 10. с. 39 − 47.

12. Сільське господарство України до 2021: статистична збірка [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/publ7_u.htm (сайт державної служби статистики України)

13. Український експортний центр: офіційний сайт. URL: https://www.exportcenter.uа/

14. Рущицька, О.А. Актуальні напрями забезпечення якості та екологічної безпеки продуктів харчування, Київ: Аграрний вісник, 2016. №2 (144).

15. Столярова, О.А. Основні напрями підвищення ефективності виробництва та переробки молока, Економічний журнал «Нива Поділля», 2017. №2 (43).

16. Столярова, Ю.В. Розвиток ринку молока та молочної продукції в умовах імпортозаміщення, Ю.В. Столярова, Регіональна економіка: теорія та практика. 2017. №4. с. 717-728.

17. Тоболіч, З.А. Економіка підприємств агропромислового комплексу: курс лекцій/З.А. Тоболіч. - Гірки: БДСГА, 2017. - 221 с.

18. Трифонова, Є.Ю. Підвищення конкурентоспроможності харчової та переробної промисловості як умова розширення експортних можливостей галузі, Є.Ю. Трифонова, Журнал «Економіка сільського господарства».  2021. № 4 (6). с. 33-39.

19. Ускова, Т.В. Агропромисловий комплекс регіону: стан, тенденції, перспективи: монографія, Т.В. Ускова, Р.Ю. Селіменков, О.М. Чекавінський. Вінниця: ІСЕРТ УАН, 2013. 136 с.

20. Фатхутдінов, Р.А. Конкурентоспроможність: економіка, стратегія, управління. Київ: Інфра-КМ, 2010. 312 с.

21. Економіка сільського господарства: короткий курс лекцій для студентів напряму підготовки 38.03.01 «Економіка». URL: http://www.sgau.uа/files/pages/22501/14718960276.pdf

22. Deloitte: офіційний сайт. – Огляд ринку сільського господарства 2019. URL: https://www2.deloitte.com/uа/pages/consumer-business/articles/snapshot-of-the-russian-agroindustry.html

23. Deloitte: офіційний сайт. - Поточний стан та тенденції розвитку агропромислового бізнесу в Україні 2016. URL: https://www2.deloitte.com/uа/pages/consumer-business/articles/2016/current-trends-of-agribusiness.html 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Сервис звонка с сайта RedConnect