Написання дисертації. Інструкція до застосування. Погляд з іншого боку барикад

як написати дисертацію

В нас регулярно з'являються статті, орієнтовані на допомогу при написанні і захисті дисертації. Особисто мені свого часу допомогли  заповіді дисертанта, яким вже не один десяток років (варіант, який вперше побачив я, був ще рукописним, причому пошарпаним не гірше давньоруських літописів).

Та й взагалі написання дисертації іноді корисно і з професійної точки зору, коли, наприклад, займаєшся наукомістким бізнесом (те, до чого в результаті я сам і прийшов) і хочеться вразити клієнтів глибиною, шириною і висотою пізнань і регалій.

Але тему самої процедури написання дисертації захотілося трохи доповнити поглядом з іншого боку. Так уже склалося, що я не просто одного разу сам написав дисертацію і забув про це, як про страшний сон, а протягом вже декількох років є членом дисертаційних рад - тому регулярно чую і бачу людей, які проходять захист дисертацій, і, відповідно, типові проблеми, з ними пов'язані.

Нижче я постараюся коротко описати основні моменти, на які слід звернути увагу при підготовці та захисті дисертації (в першу чергу кандидатської, звичайно, тому що ті, хто пишуть докторську, вже, по ідеї, сформовані вчені, і знають, що роблять).

При цьому зверну увагу, що все нижческазане ні в якій мірі не офіційна позиція вчених рад або, навпаки, таємне знання клану професорів, а просто суб'єктивна думка окремо взятої людини - мене.

1. Перше і основне.
Ви повинні точно дати собі відповідь на питання - навіщо особисто Вам потрібна дисертація. Потрібна дуже, дуже серйозна мотивація, щоб затися цю роботу. Це важка і часто неприємна праця, яка займе як мінімум декілька місяців , а то й років буде висіти постійно дамокловим мечем. Статистики у мене немає, але я б сказав, що з 10 початківців добре, якщо 2 доводять справу до кінця.

Ліричний відступ - яка мотивація була у мене?

2. Ніколи не слід плутати науку і дисертацію.
Можна все життя займатися справжньою наукою і не мати ступенів. Можна захистити дисертацію, яка не має з наукою нічого спільного.

3. Дисертація - науково-кваліфікаційна робота.
Що означає - аспірант повинен показати достатню кваліфікацію для того, щоб вважатися ученим. Якщо ви читали про обряди ініціації у древніх племен - написання і захист дуже і дуже їх нагадують. Ти проходиш штучно сконструйовані кола пекла, щоб довести, що гідний.

4. Вибір наукового керівника справа важлива, але не критичне.
Бо допомагати вам у процесі роботи він не факт що буде. Він критична фігура на першому і останньому етапі - коли визначається, де і куди копати, і коли потрібно підказати, як краще оформити і захистити закінчену працю.

Але якщо пощастило і керівник щиро зацікавлений у вашій роботі - цінуйте. Не дайте перегоріти вже його ентузіазму, регулярно демонструйте прогрес.

5. Порівнюйте внесок і результат.
Якщо ви вкладете занадто мало душі в роботу, буде дуже нудно робити. Якщо вкладете дуже багато - можете здорово розчаруватися, зрозумівши, що робота мало кому потрібна, крім вас.

інструкція з дисертації

6. Треба чітко розуміти, як саме аналізується дисертація.
Саму дисертацію в найгіршому випадку читає рівно одна людина - ви самі. У кращому - ще три, опоненти і науковий керівник. ВАК та інші дивляться на супроводжуючі документи. Самій Раді - виступи на захисті для оцінки роботи більш ніж достатньо. А ось автореферат вже прочитати можуть кілька десятків людей. А введення в автореферат (тобто перших сторінок 5) уже подужає сотня.

7. З цього випливає дуже просте правило - найбільше часу і сил треба приділити тому, що буде вивчатися найбільш ретельно.

А саме:
A. Вступ.
B. Наукова новизна.
C. Положення, що виносяться на захист.
D. Список праць здобувача


8. З чого почати - дубль один. Пошук теми.
Ось тут потрібна допомога наукового керівника - він повинен підкинути ідей і завдань, одна з яких повинна Вас зацікавити. Коли зацікавить - просто пошуком в інтернеті поцікавтеся, скільки по ній зроблено (дуже рекомендую дивитися як в українськомовному /російськомовному, так і в англомовному Інтернеті. У крайньому випадку, якщо з мовою негаразди, використовуйте translate.google.com або аналогічні сервіси - вони і сайти вміють автоматично переводити).

Альтернативним джерелом теми може бути що завгодно, що вам цікаво - стаття в Інтернеті, рішення побутової проблеми, порятунок світу, що хочете. Окремо рекомендую подивитися на паспорти спеціальностей найближчих Рад - багато ідей може з'явитися. Але в кожному разі потім треба придуману тему обов'язково проконсультуватися з науковим керівником. Буває тема цікава, але науки в ній немає.

Потрібно розуміти - якщо тема нудна і нецікава - дивись пункт 1. Нудьга вбиває мотивацію.

Не треба брати тему, де робіт або практично немає, або дуже багато. У першому випадку отримаєте всі шишки новатора, у другому - втомитеся доводити новизну.

Дуже рекомендую, якщо вийде, поєднати тему наукових досліджень з тим, чим так чи інакше доводиться займатися на основній роботі. Працювати і писати дисертацію одночасно дуже важко. Так, на фінальному етапі ви 2-3 місяці працювати взагалі не зможете через додаткове навантаження. Але в підсумку все одно подібний підхід заощадить багато сил і часу.

Є важлива дрібниця - все, що ви знаходите, де-небудь зберігайте. Є той же Evernote, Гугл Документи - це збереже багато часу на наступних етапах.

9. З чого почати - дубль 2. Коли тема є, а всього іншого - немає.
Особисто я рекомендую метод сніжинки (його ще письменники люблять використовувати). В даному випадку він застосовується наступним чином - треба скласти зміст дисертації (взяти в Інтернеті / бібліотеці де-небудь загальнодоступні дисертації за спеціальністю і подивитися, як воно зазвичай виглядає).

Зміст дуже сильно прояснює картину - тому ви ще не знаєте, що конкретно напишете в огляді або, скажімо, структурі системи, але вже розумієте, що такі частини в роботі повинні бути. Його можна багаторазово переробляти до тих пір, поки у вас не буде відчуття, що по кожному пункту вам теоретично є що написати або ви знаєте, як до нього підступитися. Ну і, відповідно, якщо всі пункти будуть заповнені, то вийде зв'язна розповідь про рішення деякої проблеми.

Моя власна сніжинка, в статтях і бізнес-аналітиці, найчастіше виглядає приблизно так: 
Розділ 1. Актуальність проблеми. Огляд наявних методів. Переваги і недоліки. Перспективи. 
Розділ 2. Теоретична частина запропонована мною. Методи. Алгоритми. Порівняння та інше. 
Розділ 3. Практична частина запропонованого мною. Структура. Дослідження продуктивності. Порівняння з конкурентами. 
Розділ 4. Практичне застосування. Завдання - проблема, вирішення, результати.

як пишеться дисертація

10. Досить часто аспіранта (особливо у вузі) сприймають як безкоштовну робочу силу.
Уникайте. Або торгуйтеся - бо все, що ви робите, має наближати вас до мети - дисертації. При цьому не обов'язково, щоб це був безпосередньо текст дисертації. Стаття, програма чи просто навик публічного виступу, знайомства і хороші відносини теж потрібні.

11. Захищатися в «рідному» вузі набагато простіше.
У зв'язку з цим іноді має сенс поцікавитися, а які спеціальності і тематики актуальні і взагалі можуть бути розглянуті. У кожного вуза - свій набір спеціальностей. Визначення та паспорт спеціальностей можна знайти в Інтернеті.

12. Не треба відкладати написання статей на останній момент. 
Зараз до кандидатської вимагають не менше 10 публікацій, при цьому дві-три з них (для різних спеціальностей по-різному). 

Якщо є готовий більш-менш завершений шматок - описувати і публікувати. Якщо хочеться доопрацювати - написати в статті про плани доопрацювання. А як допрацюєте - ще одну статтю. Звичайно, кожен чих описувати не треба, але й полірувати до дзеркального блиску - безглуздо.

Написання статей - це навик, який тренується. Свою першу наукову статтю я писав більше трьох місяців. Зараз за тематикою, в якій добре розбираюся, я можу написати статтю за 4:00  год (так робити, правда, не треба - стаття все-таки справа серйозна).

13. Участь у конференціях, так само як і вивчення інших авторефератів або просто бути присутнім на попередньому захисті/засіданні кафедри теж корисно - чим більше чужих прикладів перед очима, тим зрозуміліше стають вимоги й очікування.

14. Будь-які питання або ідеї, які у вас виникають по ходу написання тексту, записуйте в окремий файлик.
Якщо змінюється тема дисертації - зберігайте старі варіанти в чернетках. Будь-які зауваження, які вам дають по ходу роботи, зберігайте, так само як і відповіді на них. Крім того, що це просто корисне джерело власних ідей, вам це все дуже знадобиться на останній стадії - підготовці додаткових матеріалів.

Зрозуміло, всі мої знайомі і знайомі моїх знайомих кристально чесні люди, але я чув, що бувають випадки, коли здобувачеві доводиться самому писати відгук керівника. Відгуки опонентів. Десяток відгуків на автореферат з різних вузів з усіх кінців країни. Акти впровадження. Висновки. І багато інших, не менш цікавих документів. Скажімо так, не виключена ситуація, що і вам теж доведеться це робити.

15.Типові помилки і проблеми - відсутність наукової новизни.
Дуже велика проблема, властива багатьом роботам. Люди не здатні сформулювати, що ж конкретно зроблено нового (а іноді і не замислюються про це в процесі написання - тому що в дипломі, наприклад, це нечасто потрібно). Але кандидатська дисертація за складністю дорівнює приблизно 10 дипломам.

Для кожного пункту наукової новизни я рекомендую формулювання-тріаду:
Запропоновано <захищається ідея>, знана <специфіка пропонованого підходу>, що дозволяє <прагматична вигода>.

16. Типові помилки і проблеми - відсутність порівняння з конкурентами.
В 9 дисертацій з 10 я міг би в якості зауваження опонента писати одне і те ж питання, навіть не заглядаючи в роботу. Мовляв, проведений недостатній аналіз і порівняння запропонованого методу щодо існуючих аналогів.

Проблема як в теоретичній частині порівняння, так і в практичній. Причому, що цікаво, огляд відомих методів є. Їх недоліки теж є. А потім йде пропозицію свого, улюбленого, виплеканого, кров'ю і потом виггадування. Але порівняти своє з відомим, причому в чесних умовах - майже неможливо.

У результаті описує людина пропонує метод, блок-схеми красиві малює, екрани програми демонструє, а на питання - чим, власне, це краще методу Х, який теж вирішує цю задачу, нічого відповісти і не може.

де замовити дисертацію

17. Типові помилки і проблеми - обмеження запропонованого методу.
Завжди треба чітко формулювати, в яких умовах метод застосовний і дає хороші результати в порівнянні з аналогами, а де його треба застосовувати акуратно або в комбінації з іншими чи не застосовувати зовсім.

Не треба боятися сказати, що метод чогось не може. Боятися треба необґрунтованих заяв на ширше застосування, ніж у реальності.

Кандидатська робота - це завжди пошук своєї ніші. Треба вміти з однієї сторони не нахабніти і не стверджувати, що ви винайшли вічний двигун, а з іншої свої скромні завоювання відстоювати на смерть.

18. Типові помилки і проблеми - Невідповідність паспорту спеціальності.
Одна з найстрашніших проблем - тому при виявленні автоматично означає скасування дисертації. Рекомендується вивчити паспорт спеціальності, вказати, яким пунктам паспорта робота відповідає, і навіть включати ті чи інші слова й формулювання з цих пунктів в цілі і результати.

19. Дружіть з вченим секретарем Ради.
Для вас це перший досвід, він / вона бачить десятки робіт щороку і знає всі вимоги. Слухайте уважно. Дотримуйтесь загальноприйнятим правилам. Дивись пункт 3 - це кваліфікаційна робота. І, на жаль чи на щастя, не саме краще місце, щоб показувати свою індивідуальність.

20. Не майте інших ідіотами.
Коли ви вийдете на захист, то у своїй тематиці, з чималою часткою ймовірності, ви будете розбиратися краще, ніж більшість, якщо не всі члени вченої ради. Просто тому, що це вузька ніша, яку ви особисто розкопували останні три роки. А у них можуть бути зовсім інші наукові інтереси.

Але це зовсім не означає, що за дуже короткий термін вони не зможуть оцінити, що ви зробили і знайти всі недоліки в тому, що ви зробити забули або не зуміли. І ось тут шанобливе ставлення до оточуючих дуже допоможе.

Окрема частина цього правила - не вважайте ідіотами своїх опонентів. Тому не треба займатися плагіатом і copy-paste (включаючи переклади зарубіжних статей). Людей, які не вміють користуватися Інтернетом - майже не залишилося. Залишилися хіба що ті, кому неохота зловити вас за руку.

Також не варто вважати інших ворогами - майже ніколи і ні в кого немає мети спеціально вам нашкодити, завалити або підловити. Просто вони часто грають в іншій команді - їм потрібно, наприклад, не те, щоб ви захистилися, а щоб ваш захист не підставив раду або кафедру (у випадку, якщо дисертація виявиться настільки поганою або скандальною, що караючий погляд ВАКу звернеться в їхній бік) .

21. Найважливіше завжди пам'ятати головне правило - порятунок потопаючих справа рук самих потопаючих. 

У житті багато хороших людей, здатних і готових допомогти. Але тіпатиметься все одно вам.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Немає коментарів:

Дописати коментар

Сервис звонка с сайта RedConnect