КУРСОВА: Педагогічний всеобуч батьків як умова ефективності соціально-педагогічної роботи у ЗДО

 

Предмет: педагогіка, соціологія.
Тип роботи: курсова.
Об'єм роботи: 35 сторінок А4
Унікальність тексту: 89%

Підвищення педагогічного всеобучу батьків є одним із найефективніших факторів духовного та морального розвитку дітей раннього та дошкільного віку, позитивної соціалізації дошкільнят. Для забезпечення сприятливих умов життя та освіти дитини, формування основ повноцінної гармонійної особистості необхідно зміцнювати та розвивати тісний зв'язок та взаємодію дитячого садка та сім'ї.

Щоб отримати повний текст роботи звертайтесь за контактами, які є на сайті


ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ПІДВИЩЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОГО ВСЕОБУЧУ БАТЬКІВ ДЛЯ ЕФЕКТИВНОЇ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ РОБОТИ У ЗДО

1.1 Підходи до організації взаємодії ЗДО та батьків

1.2 Підвищення педагогічного всеобучу батьків у ЗДО

ГЛАВА 2. ПРАКТИКА ВЗАЄМОДІЇ ЗДО І СІМЕЙ З ПІДВИЩЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОГО ВСЕОБУЧУ БАТЬКІВ

2.1 Вивчення педагогічного всеобучу батьків у ЗДО

2.2 Форми підвищення соціально-педагогічного всеобучу батьків у ЗДО за допомогою педагогічного всеобучу

2.3 Порівняльний аналіз результатів дослідження

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


ВСТУП

Актуальність теми. Підвищення педагогічного всеобучу батьків є одним із найефективніших факторів духовного та морального розвитку дітей раннього та дошкільного віку, позитивної соціалізації дошкільнят.

Для забезпечення сприятливих умов життя та освіти дитини, формування основ повноцінної гармонійної особистості необхідно зміцнювати та розвивати тісний зв'язок та взаємодію дитячого садка та сім'ї.

Актуальність даного дослідження полягає в тому, що знання, що є у батьків у галузі педагогічного всеобучу, не задовольняють сучасне суспільство, тому необхідно покращити всеобуч кожного з батьків. У зв'язку з цим необхідно змінити зміст, форми та методи співпраці між дитячим садком та сім'єю.

Автори О.Л. Звєрєва, Т.В. Кротова визначають педагогічний всеобуч «як повідомлення знань, формування педагогічних умінь, навичок, рефлексивного ставлення до педагога» [20, с.15].

З реалізацією державного освітнього стандарту дошкільної освіти велика увага приділяється взаємодії з батьками, зокрема, «особливостям взаємодії педагогічного колективу з сім'ями вихованців» [36].

Нові завдання, що стоять перед дошкільною установою, включають її відкритість, тісне співробітництво та взаємодію з іншими соціальними установами, які допомагають вирішувати освітні завдання. На сучасному етапі розвитку дитячий садок поступово перетворюється на відкриту освітню систему: з одного боку, педагогічний процес дошкільної установи стає більш вільним, гнучким, диференційованим, з іншого – педагоги концентруються на співпраці та взаємодії з батьками та іншими соціальними інститутами.

Ідея взаємодії громадського та сімейного виховання знайшла відображення у низці нормативно-правових документів. Так було в Законі «Про освіту» у ст. 44 зазначено, що «батьки (законні представники) неповнолітніх учнів мають переважне право навчання і виховання дітей перед іншими особами. Вони мають закласти основи фізичного, морального та інтелектуального розвитку дитині» [37].

У роботі педагога з батьками ЗДО дуже важливо зосередитись на потребах сім'ї та запитах батьків. Співпраця педагога та батьків дозволяє краще дізнатися дитину, розглянути її з різних сторін, побачити у різних ситуаціях, допомогти зрозуміти її індивідуальні особливості, розвинути здібності у подоланні негативних дій та поведінки, сформувати цінну життєву позицію.

Об'єкт дослідження: підвищення педагогічного всеобучу батьків у закладі дошкільної освіти.

Предмет дослідження: форми взаємодії ЗДО із сім'ями щодо підвищення педагогічного всеобучу батьків дітей дошкільного віку.

Мета дослідження – теоретично визначити та перевірити на практиці форми підвищення педагогічного всеобучу батьків у закладі дошкільної освіти.

Для досягнення мети було поставлено такі завдання:

1) розглянути підходи до організації взаємодії ЗДО та батьків;

2) простежити підвищення педагогічного всеобучу батьків у ЗДО;

3) вивчити педагогічний сеобуч батьків у ЗДО;

4) дослідити форми підвищення соціально-педагогічного всеобучу батьків у ЗДО за допомогою педагогічного всеобучу;

5) зробити порівняльний аналіз результатів дослідження.

Для вирішення поставлених завдань використовувалися такі методи: теоретичні (теоретичний аналіз та синтез, порівняння, узагальнення); емпіричні (опитування, спостереження).

Методологічною та теоретичною основою дослідження є положення про психологію сім'ї, дитячо-батьківські відносини (А. Адлер, В.Г. Бочарова, А. К. Рубченко, В.В. Селіна та ін.); дослідження про сутність психолого-педагогічного всеобучу батьків та професійно-педагогічної культури (Т.М. Доронова, Т.А. Маркова, В.А. Сластенін), про педагогічну освіту батьків та взаємодію дошкільного закладу з сім'єю (Є. А. Аркін, О. І. Давидова, В. П. Дуброва, П. Ф. Капетерев, Т. А. Маркова та ін.)

Структура роботи: робота складається з вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел.


ВИСНОВКИ 

Важливість сімейного виховання у розвитку дітей визначає значимість взаємодії між сім'єю та закладом дошкільної освіти. Спілкування між педагогом та батьками – складний та багатоаспектний процес. Для того, щоб створити сприятливі умови для виховання дітей, батьки повинні мати певні педагогічні знання і навички, крім того, вони повинні мати вміти використовувати їх у педагогічній діяльності. Було розкрито основне поняття дослідження – «педагогічний всеобуч батьків», який багатьма вченими вважається основним складовим компонентом виховання дошкільнят. Під педагогічним всеобучем розуміється педагогічна грамотність, яка може дати позитивну динаміку у процесі виховання дітей.

На підставі результатів анкетування, а також даних, отриманих у процесі спільної діяльності з батьками, можна зробити висновок про те, що батьки мають певне уявлення про виховний процес, про його значущість, але часто теоретичні знання не підкріплюються практичними діями. Незважаючи на те, що на констатуючому етапі високий рівень педагогічного всеобучу виявився лише у 10% (2 чол.) опитаних батьків (середній рівень педагогічного всеобучу мають – 35% (7 чол.); низький рівень мають 55% (11 чол.)) Проведене дослідження довело, що спільна діяльність батьків вихованців та педагогів закладу дошкільної освіти дозволило виявити позитивну динаміку у педагогічному всеобучі батьків.

Була складена порівняльна діаграма, на якій видно, як змінилися початкові дані та дані, отримані після проведених заходів щодо спільної діяльності батьків та педагогів ЗДО. Таким чином, рівень взаємодії педагогів ЗДО з сім'єю став вищим за допомогою продуктивної спільної діяльності педагогів, батьків та дітей.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 

1. Александрова, Є.А. Психолого-педагогічне супроводження взаємодії батьків та дітей. Є.А. Олександрова. URL: file:///C:/Users/1/Downloads/pedagogicheskoe- soprovozhdenie-starsheklassnikov-v-protsesserazrabotki-i-realizatsii- individualnyh obrazovatelnyh- traektoriy%20(1).pdf

2. Антіпіна, Г.А. Нові форми роботи з батьками у сучасному ЗДО. Г.А. Антипіна. Вихователь ЗДО. 2011. №12. С. 88-94.

3. Антонова, Т. Проблеми та пошук сучасних форм співпраці педагогів дитячого садка з сім'єю дитини. Т. Антонова, Є. Волкова, Н. Мішина. Дошкільне виховання, 2015. №6. С.66-70.

4. Аркін, Є.А. Батькам про виховання: Виховання дитини в сім'ї від року до зрілості. Є.А. Аркін. Харків: Вид-во Акад. пед. наук, 2019. 340 с.

5. Арнаутова, Є.П. Методи збагачення виховного досвіду батьків. Є.П. Арнаутова. Дошкільне виховання, 2014. №9. С.52-58.

6. Арнаутова, Є.П. Плануємо роботу ЗДО із сім'єю. Управління закладом дошкільної освіти. № 4, 2012.

7. Білоногова, Г. Педагогічні знання – батькам. Г. Білоногова, Л. Хітрова. Дошкільне виховання, 2013. №1. С.82-92.

8. Бутиріна, Н.М. Технологія нових форм взаємодії ЗДО із сім'єю: навч.-метод. Посібник. Н.М. Бутиріна, С.Ю. Боруха, Т.Ю. Гущина та ін. Дніпро: Дніпров. держ. ун-т, 2014. 177 с.

9. Вершинін В. Н. Домашнє виховання. Книга для вчителів, вихователів, батьків. В.М. Вершинін. Одеса, "Кліо", 2018. 200 с.

10. Відт Є.І. Педагогічна культура: становлення, зміст та зміст. Є.І. Вид. Педагогіка. 2012. №3.

11. Разом із сім'єю: посібник із взаємодії ЗДО та батьків. Т.М. Доронова, Г.В. Глушкова, Т.І. Гризик та ін. Миколаїв: Просвітництво, 2015.

12. Виховання дошкільника в сім'ї: питання теорії та методики. Т.А. Маркова; за ред. Т.А. Маркової. Львів, 2013.

13. Григорович, Л.А., Марцінковська Т.Д. Педагогіка та психологія. Навч. посібник. Чернівці: Гардаріки, 2013. 480 с.

14. Давидова, О. І. Робота з батьками в ЗДО: Етнопедагогічний підхід. О. І. Давидова, Л. Г. Богославець, А. А. Майєр. Вінниця: ТЦ Сфера, 2015. 144 с.

15. Давидова, О., Майєр, А. ЗДО – сім'я: інноваційний потенціал традиційних форм роботи з позицій компетентнісного підходу. Дошкільне виховання. 2011. № 5. С. 52 - 55.

16. Далініна, Т. Сучасні проблеми взаємодії ЗДО з сім'єю. Дошкільне виховання. 2020. № 2. С. 44-49.

17. ЗДО та сім'я. Н.Ф. Виноградова, Г.М. Годіна, Л.В. Загік та ін.; За ред. Т.М. Маркової. 2-ге вид., Випр. та дод. Житомир: Просвітництво, 2016. 207 с.

18. Доронова, Т.М. Взаємодія ЗДО з батьками. Дошкільне виховання. 2014. № 1. С. 60 - 68.

19. Доронова, Т.М. Разом із сім'єю: посібник із взаємодії ЗДО та батьків Харків: Просвітництво, 2021. 190 с.

20. Звєрєва, О. Л., Кротова, Т. В. Спілкування педагога з батьками в ЗДО. Методичний аспект. Маріуполь: ТЦ Сфера, 2015. 80 с.

21. Звєрєва, О.Л. Сімейна педагогіка та домашнє виховання дітей раннього та дошкільного віку. навч. посібник. О.М. Ганічева, Т.В. Кротова. Хмельницький: ТЦ Сфера, 2011.

22. Інтернет-журнал «Наукознавство». ISSN 2223-5167 http://naukovedení.uа/. Випуск 6 (25) 2014 листопад-грудень http://naukovedení.uа/index.php?p= issue-6-14

23. Крупська, Н.К. Педагогічні твори у десяти томах. Т.5 Н.К. Крупська Київ, 2018. С.37-45

24. Кулікова, Т.А. Сімейна педагогіка та домашнє виховання. Чернігів: Академія, 2020. 232 с.

25. Від народження до школи. Зразкова загальноосвітня програма ЗДО (пілотний варіант). За ред. Н. Є. Веракси, Т. С. Комарової, М. А. Васильєвої. Харків: МОЗАЇКА СИНТЕЗ, 2014. 368 с.

26. Педагогічний енциклопедичний словник. Гол. ред. Б.М. Бім-Бад; редколегія: М.М. Безруких, В.А. Болотов, Л. С. Глєбова та ін. Херсон: Велика Українська Енциклопедія, 2013. 528 л.

27. Петроченко, Г.Г. Педагогічні ситуації у дошкільній педагогіці Луцьк, 2014.

28. Посібник для методистів, вихователів ЗДО та батьків. С.В. Глібова. URL: http://www.twirpx.com/file/629106/

29. Наказ Міністерства освіти і науки України від 27 жовтня 2011 N 2562 «Про затвердження положення про ЗДО»

30. Рубченко, А.К. Підходи до проблеми дитячо-батьківських відносин у вітчизняній психології. Питання психології. 2015. №4. С. 98-114.

31. Селіна, В.В. Розвиток педагогічної компетентності батьків дітей раннього віку у закладі дошкільної освіти: автореф. дис. канд. педагогічних наук: 13.00.01. В.В. Селіна В. Київ: 2019. 27 с.

32. Сластенін, В.А. та ін Педагогіка: Навч. посібник для студ. вищ. пед. навч. закладів. В. А. Сластенін, І. Ф. Ісаєв, Є. Н. Шиянов; За ред. В.А. Сластеніна. Маріуполь: Видавничий центр «Академія», 2012. 576 с.

33. Сластєнін, В.А. Методика виховної роботи. Навчальний посібник для вузів. Суми: Академія, 2014. 144 с.

34. Солодянкіна, О. В. Співпраця ЗДО з сім'єю: Практичний посібник. Харків: АРКТІ, 2016. 80 с.

35. Тичкіна, С. М. Довготривалий проект «Година радості та забави від сім'ї» С.М. Тичкіна, Т.Ф. Дробишева. Дошкільна освіта в країні та світі: історичний досвід, стан та перспективи: матеріали міжнародної науково-практичної конференції 10–11 листопада 2012 року. Київ: Науково-видавничий центр "Соціосфера", 2012. С. 520.

 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Сервис звонка с сайта RedConnect