МАГІСТЕРСЬКА: Педагогічні умови вокального навчання сліпих і слабозорих здобувачів мистецької освіти

   

Предмет: педагогіка, музика.
Тип роботи: дипломна, магістерська.
Об'єм роботи: 97 сторінок А4
Унікальність тексту: 89%

Порушення здоров'я людини, що кардинально змінює склад життя – насамперед особиста трагедія самої людини та її близьких. Постає питання готовності сучасного суспільства сприймати людей з інвалідністю нарівні зі «здоровими» людьми. Державна підтримка спрямована на створення сприятливих умов, що гарантують доступну та прийнятну якість життя людей з інвалідністю.

Щоб отримати повний текст роботи звертайтесь за контактами, які є на сайті


ЗМІСТ

ВСТУП……………………………………………………………………………….3

РОЗДІЛ 1. НАУКОВО-ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ВОКАЛЬНОГО НАВЧАННЯ СЛІПИХ І СЛАБОЗОРИХ ЗДОБУВАЧІВ МИСТЕЦЬКОЇ ОСВІТИ……………………………………………………………………………...6

          1.1 Ретроспективний аналіз проблеми навчання сліпих і слабозорих людей…………………………………………………………………………………6

          1.2 Теоретико-методологічні основи освоєння музичного матеріалу слабозорих студентів та розробка структури вокальних навичок……………….19

          1.3 Обгрунтування педагогічних умов вокального навчання сліпих і слабозорих…………………………………………………………………………..35

Висновки до 1 розділу……………………………………………………………..45

РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА РОБОТА З ВПРОВАДЖЕННЯ І ПЕРЕВІРКИ ПЕДАГОГІЧНИХ УМОВ ВОКАЛЬНОГО НАВЧАННЯ СЛІПИХ І СЛАБОЗОРИХ ЗДОБУВАЧІВ МИСТЕЦЬКОЇ ОСВІТИ…………………………………………………………48

          2.1. Констатуючий експеримент: з’ясування наявного рівня сформованості вокальних навичок у сліпих і слабозорих здобувачів мистецької освіти………..48

          2.2. Формуючий етап: впровадження педагогічних умов вокального навчання сліпих і слабозорих здобувачів мистецької освіти…………………….56

          2.3. Контрольний етап: перевірка ефективності розроблених педагогічних умов вокального навчання сліпих і слабозорих здобувачів мистецької освіти…64

Висновки до 2 розділу……………………………………………………………..70

ВИСНОВКИ………………………………………………………………………..73

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………….76

ДОДАТКИ………………………………………………………………………….81

 


ВСТУП 

          Актуальність теми. Порушення здоров'я людини, що кардинально змінює склад життя – насамперед особиста трагедія самої людини та її близьких. Постає питання готовності сучасного суспільства сприймати людей з інвалідністю нарівні зі «здоровими» людьми. Державна підтримка спрямована на створення сприятливих умов, що гарантують доступну та прийнятну якість життя людей з інвалідністю.

          Розширення інформаційно-освітнього простору тягне за собою необхідність у розробці нових технологій особистісного розвитку людини, а також, застосування їх на практиці, незалежно від наявності у нього порушень здоров'я. Нині цей процес можна сприймати як частину багатокомпонентної цілісної системи реабілітаційної діяльності соціально-культурних установ.

          Незважаючи на накопичений досвід, за останні роки спроби вирішення труднощів соціально-культурної інтеграції інвалідів не дали очікуваних результатів. У комплексну систему інтеграції інвалідів не включені засоби культури, що негативно впливає на її ефективність у досягненні повної соціальної інтеграції та адаптації інвалідів до сучасного суспільства. Проблема інтеграції та соціалізації інвалідів зору не втрачає своєї актуальності довгі роки.

          Нині у світі понад 2.2 млрд людей страждають на часткову або повну втрату зору. При цьому більш ніж у мільярда є ця проблема через відсутність необхідної медичної допомоги. Йдеться, перш за все, про такі захворювання, як глаукома, катаракта, далекозорість і короткозорість. Інвалідність зору - проблема нерівних можливостей, вона не обмежена медичними показаннями. Економічні, духовні та політичні зміни, що відбуваються у сучасному суспільстві, призводять до необхідності виявлення нових підходів до вирішення питань соціально-культурної інтеграції інвалідів.

          Включення людей з обмеженими можливостями здоров'я до реального життя суспільства залишається однією з важливих проблем вітчизняної освіти. Ця проблема знайшла відображення у Законі України «Про освіту», окрема стаття якого передбачає створення спеціальних умов для отримання освіти людям з обмеженими можливостями здоров’я, включаючи використання спеціалізованих освітніх програм, методів та засобів навчання [37].

          Спів, здатний чинити на людину компенсаторний, релаксуючий і водночас тонізуючий вплив, може стати одним із ефективних засобів реабілітації людей з ослабленим зором. Проте їм необхідний спеціально організований педагогічний процес, до складу якого особливі прийоми та методи навчання. Однак на практиці далеко не кожен педагог вокалу здатний проводити таку роботу. Обмежена кількість методичних матеріалів, розробок і спеціальних засобів навчання ще більше ускладнює ведення занять з людьми, які слабо бачать.

          У цій ситуації виявляється явна суперечність: між необхідністю, важливістю вокального навчання людей з порушенням зорових функцій і слабкою забезпеченістю такого – корекційно-розвиваючого процесу методичними засобами, які прийоми та вправи слід включати до змісту уроку вокалу.

          Відповідно до названої проблеми було обрано тему дослідження – «Педагогічні умови вокального навчання сліпих і слабозорих здобувачів мистецької освіти».

          Об'єкт дослідження – процес навчання співу людей із порушенням зору.

          Предмет дослідження - способи роботи зі людьми, що слабо бачать, на уроках вокалу.

          Мета дослідження – визначити найбільш ефективні способи роботи з людьми, що слабо бачать, на уроках вокалу.

          Для досягнення мети дослідження поставлено такі завдання:

          1) здійснити ретроспективний аналіз проблеми навчання сліпих і слабозорих людей;

          2) виділити теоретико-методологічні основи освоєння музичного матеріалу слабозорих студентів та розробка структури вокальних навичок;

          3) здійснити обгрунтування педагогічних умов вокального навчання сліпих і слабозорих;

          4) дослідити з’ясування наявного рівня сформованості вокальних навичок у сліпих і слабозорих здобувачів мистецької освіти (розробка критеріїв, показників та виявлення рівнів);

          5) проаналізувати впровадження педагогічних умов вокального навчання сліпих і слабозорих здобувачів мистецької освіти;

          6) перевірити ефективність розроблених педагогічних умов вокального навчання сліпих і слабозорих здобувачів мистецької освіти.

          У ході дослідження використовується якісний соціологічний метод, що дало змогу отримати більш об'єктивні результати та встановити причинно-наслідкові зв'язки. При відборі респондентів, переважно, використовувався метод «снігової грудки». Об'єктом дослідження виступала інтеграція у соціально-культурний простір осіб із порушенням зору.

          Наукова новизна роботи полягає в узагальненні педагогічного досвіду навчання слабозорих людей співу, а також у представленні низки спеціальних методів та прийомів роботи з такими учнями на уроках вокалу. Матеріали дослідження можуть бути використані педагогами з вокалу установ додаткової освіти, вчителями музики корекційних шкіл для роботи з дітьми з порушенням зору, а також студентами музичних, музично-педагогічних відділень та факультетів коледжів, вузів при підготовці до занять та під час педагогічної практики.

          Структура роботи. Дипломна робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків.


ВИСНОВКИ

          Проведене дослідження дозволяє зробити такі висновки:

          1. Ретроспективний аналіз виявив, що історично у сфері мистецької освіти відсутність адекватних педагогічних підходів до навчання сліпих і слабозорих осіб в умовах вокальної підготовки призводила до значних обмежень у їхньому доступі до музичної освіти. Це підкреслює необхідність подальшого дослідження та розробки спеціалізованих методик та підходів для цих людей. Вокальний розвиток має свої особливості на всіх етапах онтогенезу, є найважливішим етапом в музичному розвитку особистості, так як складаються певні внутрішні передумови, що сприяють покращенню вокальних розладів в учнів з порушеннями зору, як критерії вокального розвитку учнів виступають широта співу, інтенсивність та глибина (досвід, саморозуміння); диференціація та адекватна інтерпретація вокальнних станів (сформованість соціальних співів); адекватний прояв співу у комунікативній сфері (соціальна позиція).

          2. В основі ефективної вокальної підготовки для слабозорих учнів лежить поєднання специфічних підходів до навчання з загальними принципами музичної освіти. Розробка структури вокальних навичок повинна враховувати їхні індивідуальні особливості, зокрема, спосіб сприйняття інформації та виконавські можливості. Ефективність структури музичного заняття залежить від змісту навчального матеріалу; навчальних цілей та завдань; методів та прийомів навчання; вікових та індивідуальних особливостей учнів; професійних якостей педагога, його вміння контактувати з учнями, його володіння технологією музичного розвитку з порушеннями зору. У разі використання варіативних форм занять учні досягають значно кращих результатів. Застосування системи музичних занять має будуватися з урахуванням специфіки порушення зору.

          3. Обґрунтування педагогічних умов ґрунтується на потребі створення відкритого та сприятливого середовища для вокального розвитку сліпих і слабозорих учнів. Це охоплює використання адаптивних технологій, індивідуального підходу до кожного учня та постійного вдосконалення методик навчання. Гуманістична орієнтація процесу музичного виховання зумовлює формування гармонійної особистості учня з порушеннями зору, що реалізується у структурі корекційно-розвивальної роботи на музичних заняттях в умовах мистецької освіти за допомогою комплексного підходу. Музичне сприйняття учнів із порушенням зору формується відповідно до характеру порушення. Основними методами, що допомагають у формуванні музичного сприйняття, що підсилюють та конкретизують його, є словесні методи у поєднанні з практичними.

          4. Дослідження сформованості вокальних навичок у сліпих і слабозорих здобувачів мистецької освіти дозволило виявити і розробити критерії та показники, які дають можливість оцінити рівень їхньої вокальної підготовки та спрямувати роботу на підвищення результативності навчання.    У практичній частині дослідження проведено дослідно-експериментальну роботу вокального розвитку учнів з порушеннями зору за допомогою музичних занять у здобувачів мистецької освіти. У ході констатуючого етапу виявлено, що соціальна позиція та саморозуміння учнів з порушеннями зору характеризується нормальним розвитком у більшості учнів (70%). Для учнів властиві деякі порушення у формуванні соціальної позиції, переживання щодо їхніх взаємин із членами сім'ї, ровесниками та педагогами. Рівень сформованості вокального навчання учнів з порушеннями зору характеризується переважанням позитивного ставлення у більшості учнів до різноманітних життєвих ситуацій. Вокальна сфера учнів з порушеннями зору характеризується в половині випадків позитивними вокальниминими проявами, в учнів помірно розвинені емпатійні можливості, і досить високий рівень переживань своїх невдач, зумовлених обмеженнями через порушення зору. Значною є кількість (20%) учнів із порушеннями зору, котрим властивий егоїстичний характер вокальних проявів, переважання невисокої глибини вокального навчання, негативний характер вокалу.

          5. Аналіз впровадження педагогічних умов вокального навчання показав, що ефективність навчального процесу значно підвищується за умови систематичного застосування адаптивних методик та індивідуального підходу до кожного учня. Отримані результати свідчили про необхідність проведення педагогічної роботи з вокального розвитку учнів із порушеннями зору. У зв'язку з чим розроблена та реалізована програма корекційної роботи, в основі якої лежав комплексний підхід до корекційно-розвивальної роботи з учнів з порушеннями у розвитку, що дозволяє використовувати такий ефективний засіб як музичне виховання, що є ненав'язливим та приємним засобом виховання для учнів, які мають проблеми фізичного та вокального розвитку, що дозволяє також реалізувати індивідуальний підхід до кожного учня, що так актуально для корекційно-розвивальної роботи. Педагогічна робота з вокального розвитку учнів із порушеннями зору за допомогою музичних занять проведено з учнями експериментальної групи. У педагогічній роботі використано традиційну, підгрупову та індивідуальну форми роботи, на кшталт використано традиційні, домінантні та тематичні заняття. Педагогічна робота проводилася на музичних заняттях з періодичністю 2 рази на тиждень у першій половині дня, тривалістю 25 хв. Музичний педагог планував проведення музичних занять за розробленою програмою. Для цього він заздалегідь підбирав музичний матеріал, відповідний завданням музичного виховання учнів із порушеннями зору.

          6. Перевірка ефективності розроблених педагогічних умов вокального навчання підтвердила їхню відповідність потребам сліпих і слабозорих учнів та виявила позитивний вплив на їхній вокальний розвиток. Це свідчить про необхідність подальшого застосування та вдосконалення цих педагогічних підходів у майбутньому. Серед учнів експериментальної групи отримано значне поліпшення соціальної позиції та саморозуміння учнів, скоротилася кількість страхів, для більшості властиво відчувати позитивні вокальні реакції на різні життєві ситуації, а саме надання вокальної допомоги іншим людям, почуття обов'язку по відношенню до членів сім'ї, до друзів, випробовування вокальних здібностей, до практичного прояву турботи стосовно однолітків, дітей, тварин, до співпереживання чужого успіху чи неуспіху інших. У цілому нині для учнів властиво мати емпатійний характер вокальних проявів, глибину почуттів. Наявність суттєвих якісних змін показників вокального розвитку учнів з порушеннями зору в експериментальній групі та їхня практична відсутність у контрольній групі учнів дозволяє зробити висновок про ефективність проведеної роботи з вокального розвитку учнів з порушеннями зору.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

          1.       Закон України «Про позашкільну освіту». Відомості Верховної Ради України. 2000. № 47.

          2.       Закон України «Про культуру». Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, № 24, ст.168.

          3.       Закон України «Про освіту». [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2145-19

          4.       Концепція сучасної мистецької освіти / Міністерство культури України. Київ, 2017. 13 с. (нормативний документ).

          5.       Положення про початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад (школу естетичного виховання), затверджене наказом Міністерства культури і мистецтв України №523 від 06 серпня 2001 із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства культури і туризму № 331 від 23.05.2006 та наказом Міністерства культури України № 731 від 14.09.2015.        [Електронний ресурс].  Режим          доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0803-01

          5.       Типові навчальні плани початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів. Нормативний документ.

          6.       Бех І. Д. Виховання особистості : підручник. Київ : Либідь, 2008. 848 с.

          7. Болгарський А. Хоровий клас і практика роботи з хором : навч. посіб.

Київ : Музична Україна, 1987. 240 с.

          8.       Ван Лей Формування вокально-сценічної майстерності майбутнього вчителя музики: автореф. на здоб. канд. пед. наук : 13.00.02. Київ, 2010. 20 с.

          9.       Ван Тянь Ці Формування основ співацької  культури  молодших школярів у роботі над музичними образом твору. Теорія і мелодика мистецької освіти. Київ, 2014. Вип16(21) Ч.1. С.142-146.

          10.     Ван Цзяньшу. Вокальне виконавство як специфічна творчої діяльності. Вісник ЛНУ ім. Т. Шевченка: Педагогічні науки. №20 (231). Луганськ: ЛНУ, 2011. Част. 1.  С. 215-219.

          11.     Ван Яньпин. Формування вокальної культури  школярів підліткового віку. Теорія і мелодика мистецької освіти. Вип.16 (21). Ч 1. Київ, 2014. С. 142 –146.

          12.     Варій М. Й. Психологія : навч пос. для студ. вищих навч закладів. Київ: Центр учбової літератури. 2007. 288 с.

          13.     Василенко Л. М. Теорія та методика вокальної підготовки майбутніх учителів музичного мистецтва на гедоністичних засадах. На правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 «Теорія та методика музичного навчання». Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Київ, 2014.

          14.     Васильєва О. В. Формування морально-естетичної культури учнівської молоді засобами хорового мистецтва на Слобожанщині: традиції та сучасність. Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія 16. 2012. С. 39-43. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nchnpu_016_2012_16_11.

          15.     Вей Лімін. Формування вокальної культури майбутнього  вчителя музики на основі традицій Китаю та України :  автореф. ...  дис. канд. пед. наук : 13.00.02. Київ, 2011. 20 с.

          16.     Великий тлумачний словник сучасної української мови / [уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел]. Київ : Ірпінь. ВТФ «Перун», 2001. 1440 с.

          17.     Вікова і педагогічна психологія : навч. посібник [за ред. О. В. Скрипченко, Л. Л. Долінської]. Київ :Просвіта, 2001. 416с.

          18.     Гнидь В. Історія вокального мистецтва. Київ, НМАУ. 319 с.

          19.     Гребенюк Н. Є. Вокально-виконавська творчість: психолого-педагогічний та мистецтвознавчий аспекти : [монографія]. Київ : НМАУ імені П. І. Чайковського, 1999. 269 с.

          20.     Джулай Г. Музична ментальність: соціально-філософській аналіз : автореф ...канд. филос.наук. Одеса, 2003. 24 с.

          21.     Євтушенко Д. Г. Роздуми про голос: нотатки педагога-вокаліста. Київ : Муз. Україна, 1979. 91 с.

          22.     Зіміна А. Н. Основи музичного виховання і розвитку дітей молодшого віку. Київ: Основа, 2000. 302с.

          23.     Іванова Л. Педагогічні ідеї М. Леонтовича. Музика в школі. Вип.8. Київ: Музична Україна, 1982. С.58-62.

          24.     Карпенко Є. Дитяча опера як засіб естетичного виховання. Мистецтво та освіта. 2007. №4. С. 40 – 44.

          25.     Колодуб І. Питання теорії вокального мистецтва. Харків: Промінь, 1995. 119 с.

          26.     Лінь Сяо. Методичні засади формування вокально-виконавських умінь учнів підліткового віку в школі мистецтв. На правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 «Теорія та методика музичного навчання». Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Київ, 2018.

          27.     Людкевич С. Загальні основи музики. Львів, 1921. 123с.

          28.     Майстрів Б. М. Психологія саморозвитку : психотехніка ризику і правил безпеки. Харків : Інтерпракс, 2014. 156 с.

          29.     Маруфенко О. В. Формування ціннісного особистісного ставлення майбутнього вчителя музичного мистецтва до власного голосового здоров’я як наукова проблема. Мистецька освіта у вимірах сучасності: проблеми теорії та практики. Дніпропетровськ, 2014. С.193 – 201.

          30.     Овчаренко Н. А. Основи вокальної методики : [науково-методичний посібник]. Наталія Анатоліївна Овчаренко. Кривий Ріг: Видавничий дім, 2006. 116с.

          31.     Падалка Г. Педагогіка мистецтва : теорія і методика викладання мистецьких дисциплін. Київ : Освіта України, 2008. 274 с.

          32.     Пастушенко О. З. Методичний посібник до викладання співів у 5-7 класах восьмеричної школи / О. З. Пастушенко, Р. А.Скалецький. Київ: Радянська школа, 1963. 173 с.

          33.     Процик С. педагогічні ідеї П. Козицького. Музика в школі. Вип. 8. Київ: Музична Україна,1987. С. 48-52.

          34.     Прядко О. М. Розвиток співацького голосу :  [методичні рекомендації для викладачів вокалу та студентів музично-педагогічних факультетів вищих навчальних закладів. Кам’янець-Подільський : ПП Буйницький О. А., 2009. 92 с.

          34.     Прядко О. М. Розвиток співацького голосу : навч. посіб. Кам’янець- Подільський : Сисин О. В., 2010. 128 с.

          35.     Психологічний тлумачний словник / [за ред. В. Л. Шапар]. Харків: Прапор, 2004. С.554 – 639.

          36.     Психологія : підручник [за ред. Ю.Л. Трофімова]. Київ : Либідь,1999.558 с.

          37. Раввінов О. Г. Методика хорового співу в школі. Київ, 1971. 123 с.         

          38. Рева В. Формування інтонаційно-образних уявлень школярів на уроці музики. Музика в школі. Вип.11. Київ : Музична Україна, 1987. С.8 – 13.    

          39. Ростовський О. Я. Методика викладання музики в основній школі. –

Тернопіль : Навчальна книга. 2001. 270с.

          40.     Рудницька О. П. Педагогіка: загальна та мистецька: навч. посібник. Київ: АПН України, 2002. 269 с.

          41. Савченко О. Я. Дидактика початкової школи: Підручник для студ. пед. факультетів. Київ : Генеза, 1999. С. 360.

          42.     Стасько Г. Є. Вокальна підготовка майбутнього вчителя музики як основа удосконалення педагогічної майстерності : дис. канд. пед. наук : 13.00.01. Київ, 1995. 192 с.

          43.     Сухомлинський В. Розмова з молодим директором школи. Бесіда третя. Як любити дітей : вибрані  твори  в  п’яти  томах  :  статті.  Київ : Рад.шк., 1977. Т. 5. С. 292 – 308.

          44.     Томас Е. Д. Про формування мотиваційної готовності студентів до майбутньої професійної діяльності. Психологія: Республіканський науково-методичний збірник. Київ, 1984. Вип. 23. С. 85 – 93.

          45.     Український педагогічний словник : [за ред. С.У. Гончаренка]. Київ: Либідь. 376 с.

          46.     Філософія : навчальний посібник / [pа ред. І. В. Бичка ]. Київ : Либідь, 1991. 456 с.

          47.     Хлєбнікова Л. Могутній виховний потенціал. Музика в школі: зб. статей. Вип. 11. Київ, 1982. С.3–10.

          48.     Черкасов В. Д. Становлення і розвиток  музично-педагогічної освіти в Україні (1962-1991) : монографія. Кіровоград-ЛТд, 2008. 374 с

          49.     Щолокова О. П. Основи професійної художньо-естетичної підготовки майбутнього вчителя. Київ : Віпол, 1996. 170 с.

          50.     Юцевич Ю. Є. Теорія і методика формування співацького голосу : навчально-методичний посібник. Київ : ІЗМН, 1998. 160 с.

          51.     Holopova V. N. Music as an art form / 2000. 319 p.

          52.     Banner G.M. The element of the Teachinq / G.M. Banner, H.C. Cannon. London,1997. P. 21 – 43.

          53.     Bateson G. Steps Tо an Ekology of Mind New York Ballantine Books. NY, 1972. 123 p.

          54.     Bruner J. Process of Education. Cambridqe, 1969. 39 p .

          55.     Gilford  J.P.  Trait  of  Creativiti  :  [Ph.  Vernon  (ed.)].  Creativiti, 1972. 181 p.

 

ДОДАТОК А

Конспект «У світі звуків» для учнів з порушеннями зору

          Область: музичний розвиток.

          Мета: вокальний розвиток учнів, розвиток досвіду сприйняття музичних творів, співпереживання музичним образам, настроям, почуттям, знайомити учнів зі звуками, предметами, що їх видають.

          Завдання:

          - спонукати учнів до танцювальної імпровізації;

          - навчити учнів класифікувати звуки за характером їхнього звучання;

          - організувати на занятті найпростішу проблемно-дослідницьку діяльність;

          - розвивати творчу уяву та мислення.

          - розвивати здатність чути красу тонких звуків;

          - формувати добре ставлення один до одного.

          Освітні області: музика, комунікація.

          Матеріали: листочки з дерев (клен, дуб, берези) по одному для кожного учня; силуети або картинки дерев (клен, дуб, берези); предмети, що шарудять і шелестять: газетний папір, листки зошита, гофрований папір, фольга, целофан, шторка целофанова, різнокольорові коробочки з крупою; різнокольорова коробочка з метеликами, зробленими з цукеркових фантиків та зубочисток; маракаси.

          Хід НІД

          Учні під музику входять до зали.

          1. Музична гра «Привіт» (розвиток доброзичливого ставлення один до одного).

          Учні під музику ходять врозтіч по залі, але як почують дзвін, повинні подати руку для учня, що стоїть перед ним, і сказати «Привіт!». Гра проводиться 2-3 рази.

          2. Ігрова мотивація «Листопад».

          Звучить «Осіння пісня». Музичний керівник, читаючи уривок із вірша, розкидає осіннє листя.

          Листопад, листопад Листя жовте летить,

Під ногою шарудять, шарудять, Скоро голим стане сад.

(В. Мирович "Листопад").

          3. Евристична розмова.

          - Про яку пору року йдеться у цьому вірші? (Відповіді учнів).

          - Візьміть, будь ласка, по одному листочку, що сподобався. (Учні збирають листочки).

          4. Дидактична гра «Збери гурток біля свого дерева» (на розвиток уваги, вміння орієнтуватися у просторі).

          На повільну музику учні йдуть навколо своїх «дерев» («Ходимо, бігаємо»), на швидку – бігають врозтіч по килиму. Коли музика закінчується, учні мають стати у гурток навколо свого «дерева».

          - А які звуки видають опале листя, коли ходимо на прогулянці в парку? (Відповіді учнів)

          - Учні, а ми з вами знаємо пісеню про шарудіння листя. Як вона називається? Давайте її заспіваємо.

          5. Виконання пісні «Шур». Учні співають 1 куплет та приспів.

          6. Пластичний етюд «Листя кружляють» (вправа на розвиток творчої уяви - вживання в образ). Звучить "Вальс".

          - Учні, давайте зараз перетворимося з вами на осінні листочки і посуваємося під музику.

          Виконуючи творче завдання, учні зображують листочки. Кожен по-своєму рухається відповідно до характеру музики.

          - Так, восени з дерев падає листя, як килим вкривають вони землю і шарудять під ногами людей, що проходять. Вам подобається звук шарудіння листя? (Відповіді учнів).

          7. Проблемно – пошукова ситуація

          - Учні, а ми можемо зараз, не виходячи на вулицю, почути в залі шарудіння опалого листя? Як це можна зробити? Що нам допоможе?

          Учні пропонують різні варіанти, пробують витягувати звуки з різних предметів, що лежать на столику, порівнюючи звук з шарудінням опалого листя. Приходять до висновку, що найбільше звук опалого листя нагадує шарудіння паперу, що зминається.

          - Давайте уявимо, що листя нападало багато, і ми з вами всі разом йдемо по ньому. Звучить «Ходим, Бігаємо». Учні виконують спокійну ходьбу та шарудять аркушами паперу

          8. Озвучування вірша «Шурхіт».

          Музичний керівник читає вірш, учні намагаються озвучити його за допомогою предметів, що лежать на столику.

          Шурхіт, шепотіння Шумок під вікном,

          Легке шльопання. Хто це – гном?

          Ш-Ш-Ш! Там за шторами біля вікна, Шустрим мишеням шарудить тиша.

          9. Ігрова мотивація. Прихід Шурша із «Кімнати звуків» (Активізація уваги

 учнів).

          Підходять до вікна всі разом, відчиняють штору. За якою знаходиться Шуршун.

          - Ой хто це? Звідки ти взявся?

          Шуршун: Привіт! Мене звуть Шуршун. Я дуже люблю звуки шарудіння. Проходив повз зал і почув, ніби листя опале шарудить, ось і вирішив зайти подивитися, чи це так.

          Учні з музичним керівником розглядають Шурша, гладять його. Приходять до висновку, що він і сам весь шарудить.

          - А де ти живеш?

          Шуршун: Я живу у «Кімнаті звуків». У мене там багато різноманітних предметів, які шарудять. Я запрошую вас до себе в гості, приходьте.

          - Обов'язково прийдемо, дякую за запрошення.

          10. Сюрпризний момент. Шуршун дарує учням метеликів-шуршалок.

          Шуршунчик: А на згадку про нашу зустріч, я подарую вам метеликів-шуршалок із моєї скриньки. Я не прощаюся з вами, а говорю вам до побачення!

          11. Підбиття підсумків заняття.


ДОДАТОК Б

Конспект «Барабан» для учнів з порушеннями зору

          Область: музичний розвиток.

          Мета: вокальний розвиток учнів, розвиток досвіду сприйняття музичних творів, співпереживання музичним образам, настроям, почуттям, розвивати музичний світогляд, підвищувати компетентність у питаннях музичного мистецтва.

          Завдання:

          - Ознайомити учнів із музичним інструментом «барабан», з його різновидами, його тембром, призначенням у повсякденному житті;

          - Розвивати почуття ритму в учнів;

          - Навчити імпровізувати та відтворювати різноманітні ритмічні групи на інструменті;

          - За допомогою корекційних вправ (чистомовки, вправа на корекцію мови з рухом) навчати правильної вимови звуків у корекційних групах;

          - Розвивати уяву та фантазію учнів.

          Хід заняття:

          1. Організаційна частина:

          Учні заходять до зали під марш. Педагог вітається із учнями.

          -Доброго дня!

          Учні відповідають, співаючи слово за звуками низхідного тонічного тризвучтя.

          -Вітаю!

          Педагог пропонує привітання за допомогою ритму (учні проплескують, протоплюють і так далі).

          2. Пояснення нового матеріалу:

          Ми з вами продовжуємо знайомство з музичними інструментами. Сьогодні я розповім вам про дуже давній музичний інструмент, який один із перших з'явився на нашій планеті.

          Давайте ми з вами проговоримо назву цього музичного інструменту. Чистомовка з елементами пальчикової гри:

          Бан, бан, бан, бан (“стрілки”) Зазвучав наш барабан. («Кулачки»). А з чого роблять барабани? (Відповідь учнів)

          Барабани роблять із металу, дерева, пластику і навіть із глини. А як грають на барабанах?

          (Відповідь учнів)

          Пісня «Старий добрий пелікан»

          Ви запитаєте мене, як же звучать ці два барабани і де?

          Малий барабан часто використовується на військових парадах. Він звучить дзвінко та чітко. Слухання: "Військовий марш на малому барабані"

          А великий барабан звучить не часто. Звук його низький, гучний. У сучасній музиці він використовується в естрадних барабанних установках.

          Слухання: З. Прокоф'єв «Петро і вовк» тема мисливців.

          А тепер ми пограємося з вами в гру і дізнаємося, чи добре ви запам'ятали тембри (голоси) барабана

          3. Проблемно – пошукова ситуація Гра «Два барабани»

          Ви правильно визначали тембр великого та малого барабанів, а тепер послухайте твір та скажіть, який там звучить із барабанів – малий чи великий?

          Ми з вами зустрічали звучання одного з барабанів в одному дуже цікавому, класичному музичному творі, написаному великим композитором. Давайте згадаємо про нього.

          П.І. Чайковський «Марш дерев'яних солдатиків

          Багато народів вважають барабан своїм національним інструментом. Але часто він називається в різних країнах по-різному. Давайте і ми з вами подивимося, які барабани є у різних країнах і як вони там називаються.

          А я вам пропоную сьогодні вирушити до далекої спекотної Африки. Там є великий африканський барабан Там-там.

          4. Казка.

          У африканському племені Тумба-юмба найголовнішим був барабан Там-там.

          Звичайно, в цьому племені жили різні барабани і великі та маленькі. Але, найголовнішим все ж таки був барабан Там-там.

          Він був зроблений із шкіри буйвола, натягнутої на круглий каркас. Там-то гудів потужно, немов гуркіт грому.

          Цей гуркіт чули й інші племена. Вони розуміли мову Там-таму.

          Радісно і переможно звучав барабан, коли мисливці поверталися з багатою здобиччю, сумно й похмуро, коли мисливці племені збиралися на війну і гинули там, грізно й сердито, коли над племенем нависала якась загроза.

          Він пішов до племені тумба-юмба, але мисливці вже знали, що йде до них і прогнали його своїми списами.

          Тоді леопард знову з'їв корінь чарівного лотоса і перетворився на вогонь.

          Він побіг сухою травою, щоб зробити пожежу в племені і спалити Там-там, але люди чекали його вже з водою і загасили його.

          Не зміг леопард зламати африканський барабан і пішов ні з чим, а Там-там знову і знову передавав барабанні повідомлення різним племенам і про радощі, і горе, і страшну загрозу для них.

          Запитання:

          Навіщо людям племені Тумба-юмба потрібний барабан Там-там? Як барабан допоміг людям племені Тумба-юмба?

          Передаючи про різні події, чи завжди там звучав однаково?

          Я пропоную вам перетворитись на людей африканських племен і за допомогою ритму передати один одному звуковий лист.

          Плем'я «Гострий зуб» – повідомлення радості – про народження немовляти; Плем'я «Довгий кіготь» повідомлення печалі – про хворобу вождя; Плем'я «Зоряче око» повідомлення гніву – початок війни.

          Незважаючи на появу багатьох музичних інструментів, люди люблять барабан. І всю свою любов до цього інструменти вони висловили, увічнивши його пам'яткою.

          5. Підбиття підсумків заняття

          Давайте згадаємо, що нового ми дізналися на нашому занятті.

          Ми сьогодні з вами познайомилися із дивовижним музичним інструментом, який називається…

          Учні: барабан.

          У багатьох країнах грають у цьому музичному інструменті, по-різному він має і називається в різних народів нашої планети. А в симфонічному оркестрі він буває і великий, і малий.

          Завдання з нашого робочого зошита буде для вас таке. Подивіться цей барабан. Що йому не вистачає?

          Учні, цей барабан не має рота. А тому незрозуміло, який у нього настрій. Вашим завданням буде прикрасити барабан, намалювати йому рот. І придумати, який у нього буде настрій. А потім скласти ритм, у якому можна буде передати цей настрій.

          Наше заняття закінчено. До побачення


ДОДАТОК В

Конспект «Знайомство з ложкою» для учнів з порушеннями зору

          Область: музичний розвиток.

          Мета: вокальний розвиток учнів, розвиток досвіду сприйняття музичних творів, співпереживання музичних образів, настроїв, почуттів, познайомити з народним музичним інструментом «ложки».

          Завдання:

          - Освітнє: знайомство з дерев'яними ложками як народним шумовим музичним інструментом (історія, виготовлення, різноманітність дерев'яних ложок), розучування прийому гри на ложках «Кінь».

          - Розвиваюче: розвиток почуття ритму; розвивати координацію мови з рухом, добиватися виразності виконання фольклорних музичних творів у супроводі гри на ложках.

          - Виховне: виховувати культуру виконання народних пісень, прищеплювати інтерес та повагу до традицій народної музичної культури.

          Обладнання для освітян: дерев'яні ложки.

          Репертуар:

          - звук ложки;

          - «Ложки сільські» муз. та сл. З.Я. Роот;

          - Ритмічна вправа «Ложки»;

          - Р.М.П. «Вздовж»;

          - «Коника» муз. М. Потоловського;

          - "Гра з Козликом" муз. та сл М.В. Сидоровий

          Хід заняття:

          1. Організаційний момент: (Діти стоять півколом) Привітання.

          - «Привіт!»

          - "Вітаю!" Музикальний керівник:

          Ми з вами сьогодні познайомимося з одним із найпопулярніших в Україні народних музичних інструментів.

          Музикальний керівник:

          Слухайте, як ложка звучать. Звук ложки

          А як ви вважаєте, чи відразу ложки стали музичним інструментом?

          2. Вивчення нової теми

          Розповідає, як з'явилися дерев'яні ложки, як їх виготовляли, чим відрізняються ложки різних областей України.

          Спочатку ложки були предметом домашнього вжитку. Їх робили з осики, берези, вільхи та липи. З чого починали робити ложки?

          Спочатку заготовляли сокирою невеликі дерев'яні брусочки – байдики.

          Ви чули такий вираз – «бити байдики»? Вважалося, що бити байдики – це найпростіша робота при виготовленні ложок, виконував її часто найледачіший підмайстр або учень. Тому й зараз, коли хочуть сказати, що хтось лінується, кажуть: «Б’є байдики!». Спеціальними інструментами (сокира, різці) з байдиків вирізали ложку, обробляли її, щоб зробити гладкою та зручною. Майстри намагалися зробити ложки гарними, розписували та прикрашали їх. Ложки любили прикрашати різьбленням та розписом.

          Ложкарний промисел був поширений у всій Україні.

          У кожній області був свій майстер – ложкар. Саме тому ложки з різних областей України відрізняються одна від одної. Майстри намагалися зробити ложки гарними, розписували та прикрашали їх. Саме тому ложки з різних областей України відрізняються одна від одної. Геометричним різьбленням прикрашені петреківські ложки, розписом – петриківський; випалюванням – поліські (показати приклад).

          На Русі навіть існував день, коли рубали дерево на вироблення ложок. Це було 7 травня – Пелагея.

          Незабарвлені ложки використовували щодня.

          Розписні ложки – святкові. Вони розписані казковими квітами та травами.

          Готові ложки покривали лаком і обпалювали печі. Повіками вдосконалювалася форма ложок. Коли люди винайшли міцніший матеріал для їх виготовлення, наші українські дерев'яні ложки стали предметом мистецтва.

          Вони популярні в Україні. Тисячами їх вивозять іноземці до себе додому як сувенір. Ще б пак: легкі, красиві. Це і старовинний предмет побуту, музичний інструмент.

          Ось тепер, коли ми дізналися історію ложки, настав час познайомитись з ними ближче (Роздає ложки учням).

          Ложка складається з черешка та черпака (від слова черпати). Тримають ложки за живці, а черпаки дивляться у різні боки. Вдаряючи ложку об ложку, виходить гарний звук. Дуже важливо дбайливо ставитись до будь-якого музичного інструменту, тому під час гри потрібно акуратно вдаряти, щоб ложки не розбилися.

          Зараз разом дружно спробуємо зіграти на ложках. Ви повинні спочатку послухати уважно, а потім разом зі мною, чітко та голосно повторювати слова та вдаряти у ложки.

          Ви вмієте рахувати?

          3. Проблемно – пошукова ситуація Ритмічна вправа «Ложки» 1, 2, 3 – ти на ложки подивися,

          1, 2, 3, 4 – ось ми ложечки купили

          1, 2, 3, 4, 5 – ми гратимемо на них!

          (Учні грають ритмічно, педагог промовляє наступні слова, потім сідають на стільці)

          Звісно, на ложках дуже важко грати. Існує багато різних способів гри на ложках. Але щоб грати на ложках, як і будь-якому іншому музичному інструменті, потрібно багато вчитися.

          Подивіться, як грає ансамбль ложкарів «Пані». Він виконає народну пісню «Соколи»

          Я вам також пропоную стати ложкарями і навчитися грати на ложках ось так ... (Демонстрація прийому «конячка»).

          На звук якої тварини схожий такий стукіт ложок? (Припущення учнів). Цей прийом так і називається «Кінька». Щоб одержати такий звук треба сховати черпачок у долоні, і постукати (учні пробують). А щоб нам було веселіше грати, нехай звучить музика, яка так і називається «Кінька»

          Ви стали справжніми ложкарями. Я пропоную наше заняття закінчити веселою грою "Гра з Козликом" муз. та сл М.В. Сидорчук

          4. Підбиття підсумків заняття

          Що нового ви довідалися сьогодні про ложку? Наше заняття добігло кінця.

          «До побачення!»

          "До побачення!" (Учні йдуть із зали).!


ДОДАТОК Г

Конспект «У світі дерев'яних звуків» для учнів з порушеннями зору

          Область: музичний розвиток.

          Мета: вокальний розвиток учнів, розвиток досвіду сприйняття музичних творів, співпереживання музичних образів, настроїв, почуттів.

          Завдання: 1. Згадати з учнями знайомі музично-ритмічні рухи: хороводний крок, пружинка, виставлення правої та лівої ноги.

          2. Вчити учнів уважно слухати музику. Познайомити з незнайомим музичним інструментом – скрипкою.

          3. Розвивати в учнів вокальну чуйність у виконанні пісні радісного характеру. Чисто проспівувати поспівку.

          4. Закріплювати вміння учнів самостійно змінювати рухи відповідно до пісні – польки.

          1. Організаційна частина

          Учні під музику входять маршем до зали. Там їх зустрічає вчитель.

          Вчитель: сьогодні у нас на занятті присутні гості. Давайте з ними привітаємось.

          Учнів вітаються із гостями.

          Вчитель: А до Світлани Михайлівни нас приведе музична стежка. Звучить музика, на тлі якої вчитель читає вірші, а учні виконують рухи за текстом.

          Вчитель: Дружно за руки візьмемося, беруться за руки І по колу ми пройдемося.

          Ми крокуємо повільно йдуть хороводом

          Ногу ставимо ми за носочком. Доріжкою ми підемо,

          Хоровод ми заведемо. Рівно тримаємо спинку Прямо, як тростинку.

          Носочки відтягнули повертаються

          Гарно розгорнули. Обличчям у колі.

          Носочка - раз виставляння ноги

          Носочок – два на носок.

          Це – права нога. Шкарпетка - раз, Шкарпетка - два, Це - ліва нога.

          А тепер пружиночка стискається. А спинка випрямляється.

          А зараз ми поспішаємо

          Поскоками побіжимо.

          І потопаємо кроком, що трішки топає

          Доріжкою, доріжкою.

          Ідуть топаючим кроком до стільчиків.

          2. Проблемно – пошукова ситуація

          М.Р. Привіт. Сьогодні ми маємо незвичайне заняття. Ми з вами вирушимо на пошуки звуків.

          Звук живе у будь-якому предметі Скільки їх.

          Звук - жартівник, граючи снами Любить ховатися всередині.

          Давайте прислухаємося, що ми почуємо? М. Р. А ще що ми чуємо?

          Учні: Цокання годинника.

          М.Р. Правильно. Звук завжди грає з нами. Він може бути скрізь. Він живе у всіх предметах і сьогодні ми почуємо незвичайні історії, які розкажуть нам дерев'яні предмети. А звуки, які видають ці предмети, ми назвемо – дерев'яними.

          3. Гімнастика для очей. (Проводить дефектолог). А зараз, а зараз

          Всім гімнастика для очей. Очі міцно заплющуємо, Дружно разом відкриваємо. Знову міцно закриваємо

          І знову їх відкриваємо. Сміливо можемо показати, як вміємо ми моргати.     Головою не крути, Вліво - вправо подивися.

          Очі вліво, очі вправо Вправа на славу.

          Очі – вгору, очі – вниз Попрацював – усміхнися.

          М.Р. Продовжимо знайомство з дерев'яними звуками. У сім'ї музичних інструментів дуже багато зроблено з дерева. Зараз ми з вами говорили про народні інструменти, які можна зробити самим, навіть без допомоги дорослих. Вони дуже часто зустрічаються в побуті. А є такі інструменти, які може зробити лише майстер. Наприклад, скрипка. Найкращі скрипкові майстри жили в Італії. Таємниці своєї майстерності вони свято зберігали.

          У скрипки дуже витончений дерев'яний корпус, з тонкою талією.

          У скрипки 4 струни.

          Грати на скрипці нелегко, для цього потрібно докласти багато старань та зусиль, потрібно мати велике терпіння.

          Сьогодні у нас на занятті присутній Дмитро, який навчається у музичній школі. Вже кілька років він грає на цьому чудовому інструменті. Я хочу його попросити зіграти для нас.

          Скрипка зовсім не вміє скрипіти, Скрипка вміє химерно співати.

          Скрипаль акуратно скрипку бере, Послухайте скрипочку…

          Її на плече, злегка, м'яко кладе. Правою рукою смичок піднімає.

          І в цей момент як би все завмирає, зітхнувши, опускає на струни смичок.       Тихо, мовчки!

          М.Р. Звучання скрипки дуже схоже на людський голос. Давайте ми з вами заспіваємо пісню «Ти грай, скрипка, нам». Але перед співом згадаємо, як треба правильно співати.

          Якщо хочеш сидячи співати - Не журися, як ведмідь,

          Сядемо прямо,

          Спину тримаємо рівно, Ноги твердо в підлогу упрем- І співаємо!

          Учні співають вправу-пісню «Ти грай, скрипка, нам»

          М.Р. Скрипка була учасницею багатьох святкових церемоній у палацах, на балах, на різних прийомах, на святкових гуляннях.

          А коли звучить весела музика – завжди свято.

          Давайте і ми з вами уявимо, що у нас сьогодні велике свято дерев'яних звуків та інструментів.

          Ми беремо участь у святковому концерті.

          Нас попросили заспівати веселу, задерикувату пісеньку. Готові? Давайте з вами встанемо.

          Якщо хочеш стоячи співати – Головою не крутити!

          Встань красиво, підтягнись, І спокійно посміхнись.

          Учні співають пісню "Ложки сільські" З. Роот.

          М.Р. Молодці! Жодне свято не обходиться без танцю. Стайте парами, співайте веселу польку.

          Учні співають «Польку».

          4. Підбиття підсумків заняття

 


ДОДАТОК Д

Конспект «Вчимо звуки» для учнів з порушеннями зору

          Область: музичний розвиток.

          Мета: вокальний розвиток учнів, розвиток досвіду сприйняття музичних творів, співпереживання музичним образам, настроям, почуттям, вчити виявляти музично-творчі здібності учнів.

          Завдання: Вчити слухати та називати музичні твори на слух. Розвивати вміння виконувати пісні та рухатися під музику, розвивати почуття ритму.

          Під спокійну музику входять до зали учні.

          1. Організаційна частина

          Підійдіть всі до дзеркала, подивіться на себе. Посміхніться і з цією посмішкою поверніться до гостей. Привітайте з нашими гостями на розспів.

          Всі дружно: «Доброго дня, гості».

          Сьогодні ми з вами згадаємо вправу «колупця по-морському». Як правильно виконати цю вправу покаже…

          Спина пряма, рівні носочки, п'ята, 3 притопи, ноги чергуємо.

          А тепер виконуємо цю вправу разом, слухаємо музику, приготуйтеся.

          2. Музично-ритмічний рух: «Колупачка по-морському». Зараз ми з вами згадаємо вправу «Колупачка».

          Покажи, будь ласка…Як потрібно виконувати цю вправу.

          Дивіться всі… постарайтеся виконувати цю вправу в такт з музикою, не поспішайте, руки поставте на пояс, нога назад на носок, подивіться п'яту, нога вперед на п'яту, подивіться на носок, 3 притопи, те саме з іншої ноги. Приготуйтеся.

          Музично-ритмічний рух: «Колупачка» народна мелодія.

          Під марш учні сідають на стільці.

          -Сядьте всі красиво, головки тягнуться до стелі, плічка повісьте на вішалку.

          -Послухайте музичний твір і скажіть, як він називається.

          Слухання: «Веселий селянин».

          3. Проблемно – пошукова ситуація

          Музично-дидактична гра «Весело-сумно».

          А зараз приготуйте філіжанки, ми закріпимо з вами характер цього музичного твору.

          Я стверджую, що ця музика світла, радісна (зла, щаслива, весела (сумна) бадьора.

          Сядьте правильно, приготуйтеся співати. Згадаймо, як правильно треба дихати? (Свічка).

          Давайте, з вами визначимо, скільки коротких і довгих звуків у співі «Метелик летів». Співаємо всі разом правильно промовляємо слова.

          Приготували руку (показ).

          Співак: «Метелик летів…» (1р) Скільки коротких звуків

          Скільки довгих звуків.

          Поспівка: «На квіточку сіла» (1р) (Визначення звуків за тривалістю).

          Сьогодні ми з вами продовжуватимемо розучувати пісню «До побачення,».

          Слухайте, я зараз вам заспіваю.

          Як треба співати цю пісню? (Ілюстрація).

          Спокійно, неквапом, правильно промовляючи слова. Співають спочатку 1 ряд, потім 2 ряд.

          А тепер послухайте мелодію добре знайомої вам пісні. Називається вона «Дякую».

          З яким настроєм потрібно виконати цю пісню?

          Трохи сумно, співати не поспішаючи, правильно співати мелодію, дружно. Починаємо співати і відразу після вступу, правильно беріть подих.

Співаємо усі разом, як артисти. Давайте ми з вами трохи відпочинемо і намагаємося відгадати музичний кросворд! Вийдемо все, сядемо на весняну галявину.

          4. «Музичний кросворд».

          Молодці добре відгадали кросворд. Давайте з вами пограємось у гру «Скільки чуєш звуків».

          5. Підбиття підсумків заняття

          А тепер підійдіть до мене. Які ігри з вами грали?

Яку пісню ми з вами розучували? До побачення (на розспів).


Немає коментарів:

Дописати коментар

Сервис звонка с сайта RedConnect